Devlet Yönetimi ve Nefis Terbiyesi | aliyasindogan.com
DEVLET YÖNETİMİ VE NEFİS TERBİYESİ

MAKALE | Ali Yasin Doğan | 20.08.2016 | 2335

15 Temmuz darbe olayı olmadan önce bu yazacak olduğum yazıyı kaleme almayı düşünüyordum. Lakin web sitesi şimdi tamamlandığı için şimdi yazabildim.

İnsan vücudunda ruh ve nefis bulunuyor. Nefis şeytana bakan yönü ruh ise Allah cc bakan yönü. Kişi eğer nefsini gözlem altında tutmazsa (murakabe) dış düşman olan ve vesvese veren şeytan yani insana dâhili ve harici düşmanlara yol vermiş olacak.Bu aynı kalenin içinden hainlere içeriden kapı açılması gibi. Hiç zorluk çekmeden artık şeytan ve nefis kaleyi yani kalbi işgal eder. Ve artık o insandan zararlı ve kötü fikir ve olaylar vaki olmaya çıkmaya başlar.

Aynı devlet yönetiminde böyle içerideki hainlere nefes dahi aldırırsan (nefis) seni her an dış düşmanlarına (şeytana) seni satar.
Efendimiz sav Yarabbi beni göz açıp kapayıncaya dek nefsimle baş başa bırakma diye dua etmiştir. Atalarımız ne demiş su uyur düşman uyumaz demiştir. İç âleme yani ruhu yani halka iyi davranıp onları yüceltip nefse yani iç hainlere daima mücadele ve murakabe halinde olunmalıdır ki buradan kalbe (halka ) ve akla ruha zarar gelmesin. Allah cc ayeti de siz Rabbinizi unuttuğunuzda bizde size nefsinizi unuttururuz diyor. Kişi devlet adalet ve haktan uzaklaşır ona hainler unutturulur ve sanki onlar size dost gibi görünür. Bu yazı konusu gönlüme geldiğinde hayret ettim ve nasıl bir benzerlik diye hayrete düşmüştüm ama maalesef devlet tarafından içimizdeki hainler tarafından böyle bir darbeye maruz kaldık. Lakin Rabbimin inayetiyle işi toparladık. Ama maalesef Şehit ve Gazilerle.Keşke daha dikkatli olunabilseydi ama nefse ve şeytanın oyununa ruhumuz teslim olmadı Elhamdülillah.

Allah cc Emanet Olun.

 
 Etiketler:  makale 15 Temmuz